Zrušení daně z nabytí nemovitosti prošlo vládou.

Po měsících nejistoty, kdy byl vyhlášen záměr, se sen stal skutečností a návrh ministryně financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti byl schválen vládou. Po několika neúspěšných pokusech v minulosti, až tato nelehká doba roku 2020 přiměla vládnoucí strany ke zrušení daně z nabytí nemovitosti, která je dle mého nemorální a daní již jednou zdaněné finance. Vše ještě musí projít standardním schvalovacím procesem, tudíž ještě není vyhráno. Nicméně, vzhledem k tomu, že panuje shoda na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí napříč politickými stranami, tak se snad bude jednat pouze o formalitu. Součástí návrhu jsou i další body, které se týkají realitního businessu. Pojďme si nyní říci, co je tedy zněním schváleného návrhu, který je uveřejněn na stránkách ministerstva financí.

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

Návrh ruší daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4% z celkové kupní ceny (dříve známá také jako daň z převodu nemovitosti) a to se zpětným účinkem, tzn. že daň nebude platit nikdo, kdo dokončil svůj vklad na katastrální úřad nejpozději v průběhu prosince 2019. Těm, kteří již daň z nabytí uhradili, budou na základě žádosti finance vráceny. Bude také zrušena povinnost podávat daňové přiznání k dani z nabytí, takže skončí i byrokratická fáze, kdy kupující museli dokládat finančnímu úřadu daňové přiznání včetně příloh. Je to tedy skvělá zpráva pro kupující, jelikož tímto ušetří poměrně slušnou částku, kterou následně mohou použít na rekonstrukci nebo jí jinak investovat.

Zrušení odpočtů úroků z hypoték

Dalším bodem návrhu je zrušení odpočtů úroků z hypoték od základu daně. Toto se však bude týkat až klientů, kteří si pořídí nemovitost na úvěr po 1.lednu 2022. To znamená, že ti, kteří koupí nemovitost na hypotéku před tímto datem, si budou moct úroky uplatňovat dále. To se samozřejmě týká i stávajících smluv. Refinancování hypoték uzavřených před uvedeným datem bude v zákoně ošetřeno tak, aby nebylo posuzováno jako nový úvěr. Státu se tak tedy částečně vrátí propad příjmů do rozpočtu tím, že bude zrušena daň z nabytí nemovitých věcí.

Prodloužení časového testu pro příjmy z prodeje

Posledním bodem je prodloužení časového testu pro příjem z prodeje a to pro nemovitosti pořízené po 1. lednu 2021. Doposud jste byly osvobozeni od daně z příjmu, pokud jste nemovitost vlastnili déle než pět let. Tímto návrhem se časový test prodlužuje na 10 let. Ostatní pravidla pro platbu daně z příjmu zůstávají v platnosti a můžete si o tom přečíst v mém článku Daň z příjmu fyzických osob při prodeji nemovitosti.

Vzhledem k tomu, že se již uklidňuje situace ohledně koronaviru a život se vrací do „normálu“, věřím, že zrušení daně z nabytí nemovitých věcí bude jedním z důležitých kroků, který povede ke znovuoživení realitního trhu.

Pokud se vám článek líbil, tak se nezapomeňte přihlásit k odběru novinek z realitního trhu. Pokud chcete realizovat prodej nemovitosti, tak se neváhejte ozvat a já s vámi správný postup rád zkonzultuji.

Chci konzultovat prodej své nemovitosti:

Lubomír Doleček
Jmenuji se Lubomír Doleček. Jsem realitní specialista a zároveň manažer v prosperující realitní společnosti HESTIA Group. Realitní činnosti se věnuji už 11 let a za tu dobu jsem přes 400 klientům zajistil prodej nemovitosti, jejichž celková hodnota se pohybuje v řádech stovek milionů. Specializuji se na prodej domů, rekreačních objektů, bytů a pozemků v okresech Ústí nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou a Svitavy. 
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.