Vývoj cen nemovitostí 2020. Budou ceny klesat nebo stoupat?

Život se nám po pandemii pomalu začíná vracet do normálu, tak je na čase nastínit, jaký bude možný vývoj cen nemovitostí. Jak je známo, ceny nemovitostí jsou zejména závislé na ekonomickém vývoji. Pokud ekonomika šlape, nezaměstnanost se drží na nízké úrovni a platy stoupají, tak není důvod k propadu cen. Naopak ceny stoupají. Nicméně, vzhledem k tomu, co nás postihlo v minulých měsících, tak nějaký výrazný růst cen nelze očekávat. Může naopak dojít k tomu, že ceny budou v důsledků špatných ekonomických výsledků klesat.

Trh bude reagovat s několikaměsíčním zpožděním

Stále evidujeme poměrně silnou poptávku po nemovitostech, takže by se mohlo zdát, že není důvod k panice. Nicméně, i při poslední ekonomické krizi začali ceny nemovitostí reagovat až po několika měsících. Jaké jsou tedy možné scénáře, které budou mít výrazný vliv na předpokládaný vývoj cen nemovitostí?

  • Ekonomika se po uvolnění rychle nastartuje a brzy se vrátí na úroveň před pandemii. Jen krátkodobě dojde k nárůstu nezaměstnanosti a následně se vrátí na nízkou úroveň. Lidé se tak nebudou bát investovat do koupě nemovitosti a stávající majitelé nemovitostí nezačnou mít problémy například se splácením svých závazků. V takovém případě ceny nebudou nijak výrazně reagovat a dojde ke krátkodobé stagnaci a následně k dalšímu růstu.
  • Černým scénářem ale je, že ekonomika se dostane do dlouhodobějšího propadu. Dojde k trvalejšímu růstu nezaměstnanosti a finanční situace firem nebude příznivá. Tím nebude docházet k opětovnému náboru zaměstnanců a o zvyšování mezd nemůže být ani řeč. Lidé začnou mít problém se splácením závazků a začnou se zbavovat majetku zejména nemovitostí. V takovém případě dojde k omezení poptávky, výrazně vzroste nabídka a logicky tím dojde ke snižování cen nemovitostí. Ty budou klesat, dokud se ekonomická situace nezačne zlepšovat.

Co realitní trh zatím drží nad vodou?

  •  Podmínky pro získání hypoték se zmírnili. ČNB v červnu změnila podmínky pro získání hypoték. Banky tak mohou poskytnout hypoteční úvěr i těm, u nichž měsíční splátky přesáhnou polovinu čistého příjmu. Již dříve bylo zrušeno kritérium limitující výši dluhu v porovnání s čistým příjmem. V platnosti, tak zůstává pouze povinnost mít naspořeno min. 10% z kupní ceny nemovitosti.
  •  Zrušení daně z nabytí nemovitosti. O návrhu jsem psal v minulém článku Zrušení daně z nabytí prošlo vládou. Stále se sice věc nijak výrazně nepohnula a návrh je ve schvalovací fázi, ale dle vyjádření ministryně financí schváleno bude nejpozději do konce tohoto roku.

 Prodat teď nebo čekat na další vývoj?

 Sami vidíte, že situace je nejasná a v tuto chvíli předpovídat nějaký přesný odhad vývoje cen je spekulativní. Dle mých odhadů, zkušeností z minulé ekonomické krize a informací předních ekonomů nelze v následujících měsících očekávat výrazný růst ekonomiky ba naopak, tudíž ani nebude v následujících měsících důvod k výraznému růstu cen nemovitostí.

Pokud tedy nechcete čekat pár měsíců nebo roků, jak se celá situace vyvine, tak teď je ta nejvhodnější doba k prodeji nemovitosti. Jak jsem psal výše, tak poptávka je stále vysoká a lidé se zatím nebojí investovat do nového bydlení. Situace se ale může rychle změnit.

S prodejem vám rád pomohu

Již v minulé ekonomické krizi jsem pomáhal klientům s prodejem jejich nemovitosti. Od té doby jsem realizoval další stovky realitních transakcí. Pokud jste tedy rozhodnuti nečekat na vývoj situace a prodat nemovitost právě teď, tak se na mně neváhejte obrátit. Jak postupuji při prodeji a co ode mě při spolupráci můžete očekávat se dozvíte na stránce Postup prodeje od A do Z.

Chci konzultovat prodej své nemovitosti:

Lubomír Doleček
Jmenuji se Lubomír Doleček. Jsem realitní specialista a zároveň manažer v prosperující realitní společnosti HESTIA Group. Realitní činnosti se věnuji už 11 let a za tu dobu jsem přes 400 klientům zajistil prodej nemovitosti, jejichž celková hodnota se pohybuje v řádech stovek milionů. Specializuji se na prodej domů, rekreačních objektů, bytů a pozemků v okresech Ústí nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou a Svitavy. 
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.