Život se nám po pandemii pomalu začíná vracet do normálu, tak je na čase nastínit, jaký bude možný vývoj cen nemovitostí. Jak je známo, ceny nemovitostí jsou zejména závislé na ekonomickém vývoji. Pokud ekonomika šlape, nezaměstnanost se drží na nízké úrovni a platy stoupají, tak není důvod k propadu cen. Naopak ceny stoupají. Nicméně, vzhledem k tomu, co nás postihlo v minulých měsících, tak nějaký výrazný růst cen nelze očekávat. Může naopak dojít k tomu, že ceny budou v důsledků špatných ekonomických výsledků klesat.
Trh bude reagovat s několikaměsíčním zpožděním
Stále evidujeme poměrně silnou poptávku po nemovitostech, takže by se mohlo zdát, že není důvod k panice. Nicméně, i při poslední ekonomické krizi začali ceny nemovitostí reagovat až po několika měsících. Jaké jsou tedy možné scénáře, které budou mít výrazný vliv na předpokládaný vývoj cen nemovitostí?
Co realitní trh zatím drží nad vodou?
Prodat teď nebo čekat na další vývoj?
Sami vidíte, že situace je nejasná a v tuto chvíli předpovídat nějaký přesný odhad vývoje cen je spekulativní. Dle mých odhadů, zkušeností z minulé ekonomické krize a informací předních ekonomů nelze v následujících měsících očekávat výrazný růst ekonomiky ba naopak, tudíž ani nebude v následujících měsících důvod k výraznému růstu cen nemovitostí.
Pokud tedy nechcete čekat pár měsíců nebo roků, jak se celá situace vyvine, tak teď je ta nejvhodnější doba k prodeji nemovitosti. Jak jsem psal výše, tak poptávka je stále vysoká a lidé se zatím nebojí investovat do nového bydlení. Situace se ale může rychle změnit.
S prodejem vám rád pomohu
Již v minulé ekonomické krizi jsem pomáhal klientům s prodejem jejich nemovitosti. Od té doby jsem realizoval další stovky realitních transakcí. Pokud jste tedy rozhodnuti nečekat na vývoj situace a prodat nemovitost právě teď, tak se na mně neváhejte obrátit. Jak postupuji při prodeji a co ode mě při spolupráci můžete očekávat se dozvíte na stránce Postup prodeje od A do Z.
Chci konzultovat prodej své nemovitosti: