Nabytá nemovitost z dědictví nebývá v některých případech lehkou zkouškou rodinných vztahů. Mnohdy přidělá dědicům více starostí než užitku a proto se raději rozhodnou k prodeji. Zvláště v případech, kdy nemovitost připadne několika spoluvlastníkům a to již od počátku spoluvlastnictví značí nepřekonatelný problém. Jaké máte práva a jak z této situace ven?
Podílové spoluvlastnictví vznikne nabytím vlastnického práva více než jedním dědicem. Velikost spoluvlastnického podílu závisí ve většině případů na počtu účastníků dědického řízení. Ne vždy musí být podíly rovnoměrně rozděleny.
Je v celku jedno kdo a jak velký spoluvlastnický podíl vlastní, právo na užívání mají bez rozdílu všichni spolumajitelé. Zde tedy může dojít k první překážce, pokud se na užívání předem nedohodnete. Jakákoliv odlišná představa dědiců může značit první velký problém.
Nejen užívat, ale i podílet se dle výše spoluvlastnického podílu musíte na všech souvisejících nákladech spojených s provozem nebo rekonstrukcí nemovitosti (bez ohledu na to, zda nemovitost užíváte), takže s dědictvím jsou spojeny mnohdy i vysoké výdaje. No a v dnešní době, kdy prakticky vše zdražuje se nemusí jednat o nijak zanedbatelné částky.
Nemovitost nechcete a tím pádem se nemáte v úmyslu podílet ani na nákladech. Pokud se tedy nedohodnete na společném prodeji nemovitosti jako celku, tak vám v zájmu zachování duševního zdraví zbyde jen možnost vypořádat spoluvlastnický podíl a to těmito způsoby.
Nejen výhody, ale i nevýhody přináší dědictví nemovitosti. Vždy je nejlepší se jako lidi dohodnout a nemovitost společně užívat nebo prodat, ale někdy to není možné. Pokud budete potřebovat ujasnit nebo doplnit informace ohledně dané problematiky, tak se na mě obraťte a já vám rád pomohu.
Napište s čím Vám mohu poradit a já se Vám během jednoho dne ozvu