Nastavená strategie při prodeji nemovitosti rozhodne o tom, zda bude prodej úspěšný. V minulém článku jsem psal o tom, proč jsou prohlídky důležitou součástí prodeje nemovitosti a jak při nich postupovat. Pokud ale prohlídky mají mít smysl a být úspěšné, je důležité je realizovat pouze s bonitními zájemci.
Může se zdát, že každý zájemce o prohlídku má představu o tom, jak případnou koupi plánuje financovat, což je ale velký omyl. Vlastními prostředky disponuje pouze malá část zájemců, takže většina plánuje koupi financovat hypotečním úvěrem. A zde je kámen úrazu, protože část těchto klientů nemá vůbec prověřeno, zda jim jejich bonita dovolí hypoteční úvěr získat.
Realizovat prohlídku se zájemci, kteří nemají představu jak budou financovat je pro Vás pouze ztracený čas. Prověřit zájemce ještě před prohlídkou, je velmi důležité pokud chci mít jistotu, že celý obchod bude vůbec možné dotáhnout do úspěšného konce. Jak to udělat?
Z praxe vím o mnoha případech, kdy prodávající realizovali prodej sami nebo přes nezkušeného makléře a dostali se do nepříjemné situace, kdy po realizované prohlídce klient projevil zájem o koupi a jde si tedy řešit financování. Po týdnech čekání (a odmítání dalších zájemců) jim bylo sděleno, že hypotéka z nějakého důvodu nevyšla a od záměru odstupuje. Prodávající se tak ocitli na začátku prodeje s velkou časovou a někdy i nákladovou ztrátou.
To určitě nechce zažít nikdo z vás. Kdy je tedy ten správný čas zjišťovat, zda má zájemce vyřešené financování? Samozřejmě ještě před prohlídkou. Pokud tedy uvede zájemce jako formu financování hypoteční úvěr, je nutné si dopředu prověřit bonitu a maximální výši úvěru.
Mým klientům se dopředu zaručím, že jim dovedu pouze vážné (bonitní) zájemce. Kolega z našeho hypocentra klienty během dvou pracovních dnů prověří a předá informaci, zda je záměr kupujících reálný.
Malá část zájemců tuto podmínku odmítne i když je prověření zdarma a k ničemu je nezavazuje. To však může být první varovný signál, že se jedná o nesolidního zájemce, který vlastně ani nic koupit nechce. Jde takříkajíc na čumendu a z největší pravděpodobností bychom tak s ním ztratili drahocenný čas.
Pokud zvažujete koupi nemovitosti, je nutné si uvědomit, že při schvalování hypotečního úvěru banka důsledně prověřuje vaši bonitu. Nejedná se pouze o příjmy, výdaje, platební historii, věk žadatele. Dále je nutné počítat s tím, že po vás banka bude chtít spoluúčast minimálně 10% z hodnoty nemovitosti (LTV). Banky také mají povinnost sledovat poměr zadlužení vůči vašim měsíčním a ročním příjmům (DTI a DSTI).
Samotná nemovitost musí splňovat podmínky pro poskytnutí hypotečního úvěru. To znamená, že odhad musí potvrdit kupní cenu, aby nemovitost byla pro banku vzhledem k technickému stavu vhodná k zástavě. Pokud chcete zjistit, na jakou výši úvěru dosáhnete, doporučuji se spojit s hypotečním poradcem. Zdarma s vámi na nezávazné schůzce vše spočítá a vy získáte reálný přehled o tom, co si „můžete dovolit“, aniž byste zatím o nějaký úvěr žádali.
Žádný zkušený realitní makléř s Vámi neuzavře rezervační smlouvu, pokud nebude mít jistotu, že jste schopni celou transakci dokončit. Dokonce i zákon nám nařizuje, že nesmíme navrhnout klientovi (prodávajícímu) uzavření smlouvy s osobou, o které máme důvodnou pochybnost, že povinnosti plynoucí ze smlouvy řádně a včas splní. Pokud tedy odmítnete důvěryhodně prokázat tuto schopnost, nelze se divit, že nemovitost bude nakonec rezervována jinému klientovi bez ohledu na to, v jakém pořadí k zájmu došlo.
Dává vám to celé logiku? Doufám, že ano. Moje dlouholeté zkušenosti mě naučili, že je nutné dodržovat prověřená pravidla a prověření zájemců je jedním z nich, pokud mám klientům zajistit bezproblémový prodej jejich nemovitosti. Z toho důvodu se u mě nesetkáte s případem, kdy budu vaši nemovitost rezervovat zájemci, který neprošel důsledným prověřením. Pokud to s prodejem myslíte vážně, neváhejte se nezávazně ozvat a já vám rád celý postup důkladně popíšu.
Chci konzultovat prodej své nemovitosti: