Proč je důležité prověřit koupěschopnost zájemce před prohlídkou?

Postup při prodeji nemovitosti rozhodne o tom, za jak dlouho prodáte a kolik za nemovitost dostanete. V minulém článku jsem psal o tom, proč jsou prohlídky důležitou součástí prodeje nemovitosti a jak při nich postupovat. Pokud ale prohlídky mají mít smysl a být úspěšné, je důležité je realizovat pouze s koupěschopnými zájemci. Může se zdát, že každý zájemce o prohlídku má představu o tom, jak případnou koupi zafinancuje. Často je opak pravdou. Může to působit nepochopitelně, že chce někdo kupovat něco, aniž by věděl, zda na to má, ale je to tak. Abyste ušetřili ztracený čas, je potřeba prověřit zájemce ještě před prohlídkou, chcete-li si být jisti, že celý obchod bude vůbec možné dotáhnout do úspěšného konce. Jak to udělat?

Kdy a jak prověřit zájemce

Z praxe vím o mnoha případech, kdy prodávající realizovali prodej sami nebo přes neprofesionálního makléře a dostali se do situace, kdy jim zájemce tvrdil, že nemovitost kupuje a jde si vyřešit financování. Po týdnech i měsících čekání (a odmítání dalších zájemců) jim bylo sděleno, že nezískal hypotéku a od záměru odstupuje. Prodávající se tak ocitli na začátku prodeje s velkou časovou i nákladovou ztrátou. To určitě nechce zažít nikdo z vás. Kdy je tedy ten správný čas zjišťovat, zda má zájemce vyřešené financování? Samozřejmě už při prvotním kontaktu. Pokud tedy uvede zájemce jako formu financování hypoteční úvěr, je nutné ho dopředu prověřit.

 Mým klientům se dopředu zaručím, že jim dovedu pouze vážné (bonitní) zájemce. Abych tento závazek splnil, tak každý kontakt před prohlídkou předám kolegovi z hypocentra za účelem tzv. scoringu. Do jednoho pracovního dne tak zjistím, zda bude zájemce schopen kupní cenu financovat úvěrem nebo ne. Pravda, některým zájemcům se to nelíbí a prověření, i když je k ničemu nezavazuje a je zdarma, odmítnou. To však může být prvotní signál, že se jedná o nesolidního zájemce, který vlastně ani nic koupit nechce a zbytečně bychom tak s ním ztratili drahocenný čas.

Malé doporučení kupujícím

Pokud zvažujete koupi nemovitosti, je nutné si uvědomit, že při schvalování hypotečního úvěru banka důkladně prověřuje vaši bonitu. Nejedná se pouze o příjmy, ale samozřejmě i kompletní výdaje v ukazatelích DTI a DSTI. Dále je nutné počítat s tím, že po vás banka bude chtít spoluúčast minimálně 10% z hodnoty nemovitosti. Samozřejmě i nemovitost musí splňovat podmínky pro poskytnutí hypotečního úvěru. To znamená., že odhad musí vyjít na kupní cenu, aby nemovitost byla pro banku vzhledem k technickému stavu vhodná k zástavě. Pokud chcete zjistit, na jakou výši úvěru dosáhnete, doporučuji se spojit s hypotečním poradcem. Zdarma s vámi na nezávazné schůzce vše spočítá a vy získáte reálný přehled o tom, co si „můžete dovolit“, aniž byste zatím o nějaký úvěr žádali.

Zjistěte výši úvěru, na kterou dosáhnete

Chci zdarma spočítat úvěr

Žádný solidní realitní makléř s Vámi nepodepíše rezervační smlouvu, pokud si neprověří, zda jste schopni celou transakci dokončit. Dokonce i zákon nám nařizuje, že nesmíme navrhnout klientovi (prodávajícímu) uzavření smlouvy s osobou, o které máme důvodnou pochybnost, že povinnosti plynoucí ze smlouvy řádně a včas splní. Pokud tedy odmítnete důvěryhodně prokázat tuto schopnost, nelze se divit, že nemovitost bude rezervována jinému klientovi bez ohledu na to, v jakém pořadí k zájmu došlo.

 

Dává vám to celé logiku? Doufám, že ano. Moje dlouholeté zkušenosti mě naučili, že je nutné dodržovat prověřená pravidla a prověření zájemců je jedním z nich, pokud mám klientům zajistit bezstarostný prodej jejich nemovitosti. Z toho důvodu se u mě nesetkáte s případem, kdy budu vaši nemovitost rezervovat zájemci, který neprošel důsledným prověřením. Pokud to s prodejem myslíte vážně, neváhejte se nezávazně ozvat a já vám rád celý postup důkladně popíšu.

Chci konzultovat prodej své nemovitosti:

Lubomír Doleček
Jmenuji se Lubomír Doleček. Jsem realitní specialista a zároveň manažer v prosperující realitní společnosti HESTIA Group. Realitní činnosti se věnuji už 11 let a za tu dobu jsem přes 400 klientům zajistil prodej nemovitosti, jejichž celková hodnota se pohybuje v řádech stovek milionů. Specializuji se na prodej domů, rekreačních objektů, bytů a pozemků v okresech Ústí nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou a Svitavy. 
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.