Už po několikáté v posledních letech dochází ke změně právní úpravy předkupního práva k nemovitosti. V roce 2014 totiž s příchodem nového občanského zákoníku bylo předkupního právo zrušeno. No a v roce 2018 bylo novelou znovu zavedeno. A máme tu tedy již třetí změnu, která od 1.7.2020 předkupní právo ke spoluvlastnickému podílu opět, až na výjimky, ruší.
Stále do účinnosti zákona je v platnosti úprava, která ukládala povinnost majitelům při záměru prodeje nabídnout spoluvlastnický podíl přednostně spoluvlastníkům, což v mnoha případech působilo absurdně. Někdy tak lidé museli oslovit desítky spoluvlastníků s nabídkou předkupního práva. Kromě extrémní administrativní zátěže docházelo také k tomu, že o podíl reálně projevilo zájem více spoluvlastníků. Kapitolou samo o sobě jsou například parkovací stání v bytových domech, kdy se to stávalo zcela běžně. Pokud by však spoluvlastník nabídku k využití předkupního práva neučinil, měli spoluvlastníci možnost domáhat se zneplatnění převodu soudní cestou.
Novelou se zákonodárci vrátili k původní formulaci ustanovení §§ 1124 a 1125 občanského zákoníku z roku 2014. Tímto se tedy zákonné předkupní právo ke spoluvlastnickému podílu na nemovité věci od 1.7.2020 je až na následující výjimky zrušeno:
Zjednodušeně řečeno, uskutečnit nabídku předkupního práva spoluvlastníkům je například v případě nabytí z dědictví. Nicméně, pokud počkáte 6 měsíců, tak následný převod můžete i v tomto případě uskutečnit bez povinnosti nabídky předkupního práva.
Chci však také upozornit, že je nutné neopomíjet přechodné ustanovení novely. To stanoví, že byla-li kupní nebo jiná převodní smlouva na převod nemovité věci uzavřena přede dnem 1.7.2020, trvá zákonné předkupní právo ostatních spoluvlastníku i po uvedeném datu (článek II. bod 4. novely). Pro kupní smlouvy uzavřené po 1.7.2020 tak nebude existovat povinnost nabídnout podíl ostatním spoluvlastníkům (s výjimkami popsanými výše).
Chci konzultovat prodej své nemovitosti: