Upravit stránku

Z čeho při odhadu čerpám?

Mé dlouholeté zkušenosti (přes 10 let na trhu), znalost lokality, ale především také všechny mnou prodané nemovitosti (přes 400) jsou hlavními faktory, ze kterých při stanovení tržní ceny vycházím. Samozřejmě nedávám pouze na dojmy a svá data podkládám např. cenovými mapami, čerpajícími údaje o cenách z katastru nemovitostí. Provádím odhad tržní ceny domu, bytu, ale i pozemků nebo komerčních nemovitostí

Faktory, které ovlivňují tržní hodnotu

Při osobní návštěve zjištuji vše, co by mohlo na cenu mít vliv. Samozřejmě, podstatnými faktory jsou technický a právní stav nemovitosti. Dále pak dispozice místností, občanská vybavenost, dostupnost insfrastruktury, apod.


Chyby při stanovení tržní ceny

Pouhé cenové mapy nestačí

Cenové mapy jsou dobrou pomocníkem při stanovení tržní ceny vaší nemovitosti. Není to však jednoznačný ukazatel. Cenové mapy mají sloužit pouze jako pomocník při stanovení, na výsledek však mají vliv i další aspekty nemovitosti, které z cenové mapy nevyčtete.

Srovnání nákladů

Klasický scénář stavení ceny amatérem je sečtení všech dosavadních investic do nemovitosti, vynásobené citovou hodnotou pro stávajícího majitele. Takové údaje bohužel nové kupující vůbec nezajímají a nic pro ně neznamenají.

Porovnávání inzerátů na realitních serverech

Spousta prodejců stanovuje svoji cenu tím, že porovná svoji nemovitost k jiným inzerovaným nemovitostem na realitních server "podle oka". Bohužel, velké množství inzerátů má cenu stanovenou podobným způsobem. Ta je většinou úplně mimo. Takové nemovitosti buď leží v inzerci několik let, nebo se prodají hned, ale tak moc pod cenou, že by nad tím i slza ukápla.

Potřeby prodávajících

Spousta prodávajících chce z peněz za nemovitost zároveň kupovat nemovitost jinou. Ceny nemovitostí jsou však ta odlišné vzhledem k lokalitě a dalším faktorům, že je prakticky nemožné například prodejem nemovitosti na vesnici koupit srovnatelnou nemovitost v centru většího města. Někteří prodejci však tento záměr mají, tudíž sep okouší prodat za absolutně nedopovídající vysokou částku.