Upravit stránku

Realitní poradna: Zástavní právo smluvní na prodávané nemovitosti

28.08.2017Doleček Lubomír
Dostal se mi do rukou případ, kdy se zájemce chystal koupit nemovitost, na které je zástavní právo smluvní. Kupující si pochopitelně bude pořizovat na tuto nemovitost rovněž hypotéku, takže zde bude rovněž dáno zástavní právo smluvní. Má se kupující obávat, že na něho přejdou povinnosti doplatit dlužnou částku z bývalého dluhu původních vlastníků nemovitosti? 

Jak zabránit problému?

Osobně bych se jakýmkoli potížím, které by na základě této situace mohly vzniknout, vyhnul následujícím způsobem:

Původní vlastník si musí zažádat o vyčíslení hypotečního úvěru k určitému datu, které zároveň bude obsahovat závazek banky, že po úhradě celé dlužné částky stáhne zástavu z katastrálního úřadu. Údaje z vyčíslení (celková částka úvěru a termín splatnosti) se zakomponují do kupních smluv. Dlužná částka půjde z úvěru kupujícího na výplatu původní zástavy po podpisu kupní smlouvy. Zbývající část kupní ceny bych doporučil deponovat u advokáta nebo notáře do doby výmazu zástavy , kdy po předložení čistého listu  vlastnictví bude tato částka uvolněna prodávajícímu. 

Takové řešení by platilo v případě, že je poskytnut úvěr od některé z bank. Pokud by se jednalo o zástavu nebankovního sektoru, tak výše uvedené neplatí a celá situace by si žádala docela jiné řešení. Ať tak či onak, vždy bych doporučil k vyřešení situace využít advokáta se zkušenostmi v obchodu s realitami.