Vstup na pozemek souseda kvůli nutné opravě

Poškodil Vám vítr střechu a jedinou možností opravy je vstoupit na pozemek souseda? Nevěšte hlavu, pokud se se sousedem nejste schopni lidsky domluvit, tak občanský zákoník na tuto situaci pamatuje.

Věřím, že většina lidí se v rámci slušného chování dohodne na bezproblémovém vstupu na pozemek souseda, aniž by musela řešit tuto situaci jinou cestou. Pokud jsou ale sousedské vztahy natolik narušené a je vám bráněno ve vstupu, tak dle § 1021 ObčZ je soused jako vlastník pozemku povinen umožnit vstup na svůj pozemek v době, rozsahu a způsobem, které jsou nezbytné k této údržbě, ale pouze tehdy, pokud tohoto účelu nelze dosáhnout jinak. Pamatujte, že vždy musí jít o jedinou možnost, jak například střechu opravit !

Pokud tedy k této situaci dojde, nejprve požádejte vlastníka pozemku o souhlas s prováděním údržby. V této žádosti uvedete důvody a přibližnou časovou náročnost, kterou potřebujete k provedení údržby.

V případě, že tento souhlas nezískáte máte možnost podat dle § 141 StavZ návrh k místně příslušnému stavebnímu úřadu a nebo podat žalobu k soudu. Samozřejmě musíte počkat na pravomocné rozhodnutí, bez toho na pozemek nevstupujte.

Věřím, že drtivá většina případů se vyřeší bez využití výše uvedeného, ale pokud k tomuto dojde, tak to řešení určitě má.

Chci konzultovat prodej své nemovitosti:

Lubomír Doleček
Jmenuji se Lubomír Doleček. Jsem realitní specialista a zároveň manažer v prosperující realitní společnosti HESTIA Group. Realitní činnosti se věnuji už 11 let a za tu dobu jsem přes 400 klientům zajistil prodej nemovitosti, jejichž celková hodnota se pohybuje v řádech stovek milionů. Specializuji se na prodej domů, rekreačních objektů, bytů a pozemků v okresech Ústí nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou a Svitavy. 
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.