Upravit stránku

Vstup na pozemek souseda kvůli nutné opravě

04.04.2019Doleček LubomírPoradna Vstup na pozemek souseda Realitní články 
Poškodil Vám vítr střechu a jedinou možností opravy je vstoupit na pozemek souseda? Nevěšte hlavu, pokud se se sousedem nejste schopni lidsky domluvit, tak občanský zákoník na tuto situaci pamatuje.

Věřím, že většina lidí se v rámci slušného chování dohodne na bezproblémovém vstupu na pozemek souseda, aniž by musela řešit tuto situaci jinou cestou. Pokud jsou ale sousedské vztahy natolik narušené a je vám bráněno ve vstupu, tak dle § 1021 ObčZ je soused jako vlastník pozemku povinen umožnit vstup na svůj pozemek v době, rozsahu a způsobem, které jsou nezbytné k této údržbě, ale pouze tehdy, pokud tohoto účelu nelze dosáhnout jinak. Pamatujte, že vždy musí jít o jedinou možnost, jak například střechu opravit !!!

Pokud tedy k této situaci dojde, nejprve požádejte vlastníka pozemku o souhlas s prováděním údržby. V této žádosti uvedete důvody a přibližnou časovou náročnost, kterou potřebujete k provedení údržby.

V případě, že tento souhlas nezískáte máte možnost podat dle § 141 StavZ návrh k místně příslušnému stavebnímu úřadu a nebo podat žalobu k soudu. Samozřejmě musíte počkat na pravomocné rozhodnutí, bez toho na pozemek nevstupujte.

Věřím, že drtivá většina případů se vyřeší bez využití výše uvedeného, ale pokud k tomuto dojde, tak to řešení určitě má.

Máte dotazy k tomuto nebo jinému tématu? Rád vám na ně odpovím.

  • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.