Upravit stránku

Úrokové sazby na hypotéky rostou. Jak to ovlivní ceny nemovitostí?

01.01.2019Doleček Lubomír

Poslední zveřejněný vývoj značí to, že ceny hypoték značně rostou a už nyní jsou na tom podobně jako v roce 2014. V roce 2019 přijde další zdražování. Regulace ze začátku října letošního roku 2018 víceméně naznačuje předpokládaný pokles v zájmu o hypoteční úvěry počínaje koncem roku. Přelom září a října značil sice rekordní zájem o hypotéky. Jednoznačným důvodem však byly právě chystané regulace a to, že kupující chtěli stihnout sjednat hypoteční úvěry ještě před tím, než vejdou v platnost.

Jaká máme fakta?

Průměrná úroková sazba za říjen činila 2.66% p.a. V těchto hodnotách se naposledy pohybovala v již zmíněném roce 2014. ČNB uvažuje o ještě dalším zvyšování úrokových sazeb. Z toho lze snadno odvodit prognóza, že dojde i k dalšímu zvyšování úrokových sazeb u všech hypotečních úvěrů. 

Jaké máme podmínky pro poskytnutí hypotéky?

20% z KC nemovitosti. To je minimální částka, kterou musí kupující disponovat vlastními zdroji. Tato skutečnost však není až takovou novinkou.

DTI a DSTI

Co je to DSTI? Pro spoustu žadatelů o hypoteční úvěr je to důvod, na kterém jim financování ztroskotá. DSTI znamená, že měsíční splátka nesmí přesáhnout 45% čistého měsíčního příjmu. Příklad:  čistý příjem 25.000 Kč/měsíc = maximální měsíční splátka 11.250 Kč. Počítá se součet všech žadatelů.

Co je to DTI? DTI znamená, že výše úvěru může být maximálně na úrovni 9ti násobku vašeho čistého ročního příjmu. V rámci celkového dluhu se započítávají všechny půjčky žadatele, a to včetně kontokorentu a kreditní karty. Celková výše závazků se tak vydělí čistým ročním příjmem. Příklad: příjem 300.000 Kč/rok = maximální výše úvěrů 2.700.000 Kč.

Vývoj cen nemovitostí v roce 2019? Co víme?

Nyní je jasné, že hypoteční úvěr nebude možné získat nijak snadno. Pro řadu žadatelů to bude dokonce nemožné. Většina nemovitostí je, pochopitelně, v dnešní době financována hypotékou. Zpřísnění podmínek pro jejich poskytnutí tak logicky spustí řetězovou reakci a bude mít za následek oslabení poptávky po nemovitostech (těžko se bude kupovat, když nebude za co). Oslabení poptávky po nemovitostech znamená jediné – zastavení růstu cen nemovitostí, ne-li jejich pokles.

Jedná se o jev, před kterým varujeme již dlouho, a který se postupně a nevyhnutelně blíží. Zatím zaznamenáváme dostatek bonitních klientů pro koupi nemovitostí, ale to nemusí mít dlouhého trvání a každému, kdo zvažuje prodej jakékoliv nemovitosti, nedoporučujeme otálet.

Nevíte si rady s hypotékou?

Pokud zvažujete využití hypotečního úvěru pro koupi jakékoliv nemovitosti, doporučuji poradit se s hypotečním specialistou. Například v našem hypocentru jsme schopni vám zajistit zprostředkování hypotéky na bydlení zcela ZDARMA. Začněte nezávaznou konzultací a zjistěte vaše možnosti.

Napište mi o radu či nezávaznou konzultaci vaší situace. S čímkoli se vám pokusím pomoci.

  • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.