Jak je to s řešením skrytých vad?

Kupující získali v obchodě s nemovitostmi silnou páku – právo na reklamaci skryté vady až 5 let od nabytí, s cílem ochránit je před případným nekalým jednáním prodávajícího, který by se snažil před kupujícím vadu zatajit. Co je vlastně skrytá vada a jak se v tomto ohledu na obou stranách chovat?

Co je skrytá vada?

Taková, která nebyla při prohlídce nemovitosti a následném převzetí nemovitosti na první pohled viditelná a později se projevila. Prokáže-li se že koupě nemovitosti proběhla bez upozornění na tyto vady, kupujícímu vzniká nárok nejen na uplatnění slevy z kupní ceny, ale v horších případech i odstoupení od kupní smlouvy.

Příklad:

  • zatékající střecha
  • krovy, podlahové a stropní konstrukce napadeny dřevokazným hmyzem
  • nefunkční odpady, elektřina
  • poškozená topná soustava
  • narušená statika
  • tepelné mosty
  • průnik spodních vod například do sklepů

Samozřejmě pokud lze vadu rozpoznat poměrně jednoduše, tak se nejedná o skrytou vadu, ale o vadu zjevnou a v tomto případě se nelze domáhat práva.

Jak se vyvarovat potížím?

Z hlediska prodávajícího apelujeme, že je vždy nutné o jakýchkoli vadách kupujícího informovat a jejich zatajování nemá žádný smysl. Rozhodně se nezbavíte závazku tím, že v kupní smlouvě uvedete „Jak stojí a leží“, jelikož tato formulace se vůbec nevztahuje k skrytým vadám. V případě, že je nemovitost prodávána s profesionálním dohledem solidní realitní kanceláře a zkušeného realitního makléře, k těmto potížím by nemělo dojít. Kupujete-li však nemovitost bez využití realitní kanceláře, rozhodně dbejte na důkladnou kontrolu všech možných vad, které nemovitost skrývá a následně je neopomeňte zahrnout v kupní smlouvě.

Chci konzultovat prodej své nemovitosti:

Lubomír Doleček
Jmenuji se Lubomír Doleček. Jsem realitní specialista a zároveň manažer v prosperující realitní společnosti HESTIA Group. Realitní činnosti se věnuji už 11 let a za tu dobu jsem přes 400 klientům zajistil prodej nemovitosti, jejichž celková hodnota se pohybuje v řádech stovek milionů. Specializuji se na prodej domů, rekreačních objektů, bytů a pozemků v okresech Ústí nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou a Svitavy. 
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.