Upravit stránku

Jak je to s řešením skrytých vad?

Skryté vady na nemovitosti
09.01.2018Doleček Lubomír
Kupující získali v obchodě s nemovitostmi silnou páku – právo na reklamaci skryté vady až 5 let od nabytí, s cílem ochránit je před případným nekalým jednáním prodávajícího, který by se snažil před kupujícím vadu zatajit. Co je vlastně skrytá vada a jak se v tomto ohledu na obou stranách chovat?

Co je skrytá vada?

Taková, která nebyla při prohlídce nemovitosti a následném převzetí nemovitosti na první pohled viditelná a později se projevila. Prokáže-li se že koupě nemovitosti proběhla bez upozornění na tyto vady, kupujícímu vzniká nárok nejen na uplatnění slevy z kupní ceny, ale v horších případech i odstoupení od smlouvy.

Jak se vyvarovat potížím?

Z hlediska prodávajícího apelujeme, že je vždy nutné o jakýchkoli vadách kupujícího informovat a jejich zatajování nemá žádný smysl. V případě, že je nemovitost prodávána s profesionálním dohledem solidní realitní kanceláře, k těmto potížím by nemělo dojít. Kupujete-li však nemovitost bez využití RK, rozhodně dbejte na důkladnou kontrolu všech možných vad, které nemovitost skrývá a následně je neopomeňte zahrnout v kupní smlouvě. 

Máte dotaz pro naše makléře? Ptejte se na cokoliv.

  • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.