Upravit stránku

Realitní zákon letos nebude

23.03.2017Doleček Lubomír

Vzhledem k tomu, že legislativní rada vlády přerušila projednávání dlouho očekávaného zákona o realitním zprostředkování a vrátila ho k přepracování, je téměř jisté, že za této vlády ke schválení již nedojde.

Bohužel je toto prohra všech slušných a poctivých realitních makléřů a kanceláří, jelikož nepoctivé firmy a neschopní makléři budou moci provozovat svoje praktiky bez jakéhokoliv omezení dále.

Co by měl zákon přinést klientům?

Ne, že by návrh zákona byl 100% a odstranil veškeré neduhy a nekalé praktiky, které se stávají, ale k určitému nastavení pravidel by došlo a trh by se částečně pročistil.

Chcete vědět více?

Zákon ve svém návrhu například obsahoval:

  • Prokázání odborné způsobilosti, které by bylo podmíněno vzděláním, praxí a složením zkoušky o prokázání profesní kvalifikace pod názvem „Obchodník s realitami“ (podrobnosti o zkoušce najdete zde). Ze zkušenosti vím, že v oboru působí část lemplů (promiňte ten výraz), kteří by tyto podmínky nikdy nesplnili a činnost by museli ukončit.
  • Zákon dále počítal s povinným pojištěním profesní odpovědnosti.
  • A v neposlední řadě měla být řešena úschova a nakládání s finančními prostředky klientů.

Závěrem moje doporučení

Každý, kdo se chystá prodat nemovitost, by měl při výběru realitního makléře a kanceláře dodržet základní níže uvedená pravidla:

  • Většina lidí má ve svém okolí (rodina a přátelé)člověka, který se se s realitním makléřem setkal a v případě spokojenosti Vám ho doporučí.
  • Jestli nikoho takového ve svém okolí nemáte, kdo je Vám schopen doporučit makléře, tak využijte internet, kde najdete reference jednotlivých makléřů a realitních kanceláří (nenechte se zlákat pouze velikostí firmy, ale dbejte, abyste vybrali pouze makléře a kancelář s kladnými referencemi).
  • Po výběru si domluvte osobní schůzku s makléřem, na které pozorujte, zda je makléř profesionál, který Vám je schopen celý obchod podrobně vysvětlit a nabídne profesionální a kompletní servis, nebo je to onen lempl (čtěte makléř bez zkušeností a znalostí), který o obchodu téměř nic neví.
  • Nesoustřeďte se jen na výši provize, jelikož co je nejlevnější, povětšinou není nejlepší a většinou za nízkou provizi nedostanete téměř žádný servis.

Máte otázky ohledně realitního zákona? Zeptejte se mě na cokoliv.

  • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.