Upravit stránku

Realitní poradna: Potřebuji PENB při prodeji bytu?

17.01.2018Doleček Lubomír
V rámci své online realitní poradny jsem obdržel dotaz na to, zda je majitel při prodeji svého bytu povinen předat kupujícímu Průkaz energetické náročnosti budovy, zkráceně PENB nebo také energetický štítek. Ukládá tedy tuto povinnost zákon? A jaká jsou řešení jiných možných situací, kdy nelze PENB dodat?

Odpověď je taková:

 dle zákona č. 406/2000 sb. §7a odst. 2 vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek ( SVJ ) jsou povinni:

  • Zajistit zpracování průkazu při prodeji nebo pronájmu budovy nebo ucelené části budovy.
  • předložit průkaz nebo ověřenou kopii před uzavřením smluv týkající se koupě budovy nebo ucelené části budovy.
  • Předat průkaz při podpisu kupní smlouvy. 
  • Zajistit uvedení ukazatelů energetické náročnosti uvedených v průkazu v informačních a reklamních materiálech.

Ze znění zákona tedy vyplívá, že ANO vzhledem k tomu, že prodáváte ucelenou část budovy (bytová jednotka).

Jak lze průkaz nahradit?

Průkaz můžete nahradit vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie za uplynulé tři roky v případě, že vám na písemné vyžádání nebyl ze strany SVJ průkaz předán. Pro vaše info tak vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek má povinnost dle stejného zákona mít průkaz zpracovaný, jinak se vystavuje sankcím ze strany státní energetické inspekce, které jdou následně na vrub celého společenství vlastníků jednotek tzn. na vaše nebo případně na nového nabyvatele.

Můžu i vám jakkoli poradit? Nebojte se zeptat

  • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.