Upravit stránku

Nejlepší čas na prodej nemovitosti za více než 15 let

03.07.2018Doleček Lubomír

Stále se spekuluje o tom, jaký bude vývoj cen v následujících měsících/letech. Nikdo to nemůže říct s určitostí, nicméně zde je pár faktů, které jsou nevyvratitelné.

Dosáhli jsme stropu

Ceny nemovitostí od posledního kvartálu roku 2016 neustále rostou a k dnešnímu dni se vyšplhaly tak vysoko, že už zkrátka není možné jít o mnoho výš. Daleko přesahují rekordní hodnoty z roku 2008 a jejich růst začíná zpomalovat. Jen za první čtvrtletí letošního roku klesla rychlost růstu z 12,5% na 8,4%. Navíc, ačkoliv je stále poptávka po nemovitostech, už teď je jejich financování značně obtížné. A bude ještě víc.

Omezení hypoték

Omezení v maximální výši poskytnuté hypotéky ze 100% na pouhých 80% požadované částky už tu máme nějaký ten pátek, ale to není vše, co omezí mladým lidem a potažmo všem kupujícím koupěschopnost vlastního bydlení. ČNB chystá omezení zabraňující v poskytnutí hypotéky někomu, kdo již čerpá jiný úvěr například u stavební spořitelny. Tím pádem již nebude možnost přes stavební spořitelnu doložit potřebných 20% kapitálu, jako tomu bylo do teď. To bude mít logicky za následek úbytek kupujících, a tudíž snížení cen nemovitostí.

Lépe prodávat v létě než v zimě

To, že prodat nemovitost se letos vyplatí víc než kdykoliv potom i předtím, je jasné. Proč ale právě teď? Protože nejlepší čas v rámci sezóny je rozhodně jaro/léto. Lidé jsou nabuzení, chtějí rekonstruovat, dokud je venku hezky apod. Zároveň samotný proces prodeje je jednodušší, obzvláště u hůř dostupných nemovitostí, kde může přes zimu například organizace prohlídek být celkem náročná. Zkrátka sehnat zájemce je mnohem jednodušší a obchod celkově mnohem lépe "odsýpá".

Prodej se může protáhnout

Je zde samozřejmě možnost čekat, zda ceny ještě nepovyrostou. Nicméně, v případě takové strategie je také nutné počítat s tím, že doba prodeje se může z důvodu nespočtu faktorů protáhnout – špatně nastavená cena, podceněná propagace, legislativní okolnosti nebo například vyřízení nezapsaných staveb na pozemku. To jsou všechno faktory, které mohou prodej značně natáhnout až do doby, kdy ceny začnou zase klesat.

Můj celkový dojem z těchto skutečností je jasný. Pokud ceny ještě porostou, tak už vskutku nepatrně. Jejich pád však může být rapidnější, než kdokoli tuší.

Napište mi, s čím Vám můžu pomoci.

  • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.