Upravit stránku

Máte údaje na katastru v pořádku?

21.06.2017Doleček Lubomír

Chystáte se prodat nebo již nemovitost prodáváte? Jste si jisti, že máte v pořádku a dle zákona zapsány všechny stavby, které se nachází na pozemcích, které chcete převádět? Některé prodávané nemovitosti nejsou v katastru zapsány vůbec nebo nesouhlasí se skutečným stavem, což Vám může způsobit problém při následném převodu.

Jaké komplikace mohou vzniknout?

  • Nezapsané stavby

Čas od času narazím na nemovitosti, kde údaj zapsaný v katastru a zřetelný z katastrální mapy nesouhlasí se skutečným stavem. Ptáte se co tím myslím? Nejprve si tedy řekněme co je dle zákona o katastru nemovitostí (katastrální zákon) předmětem evidence: §3 Předmět evidence: a) pozemky v podobě parcel b) budovy, kterým se přiděluje číslo popisné nebo evidenční, pokud nejsou součástí pozemku nebo práva stavby c) budovy, kterým se číslo popisné nepřiděluje, pokud nejsou součástí pozemku ani práva stavby, jsou hlavní stavbou na pozemku a nejde o drobné stavby. Tzn., že vše co není drobnou stavbou by mělo být zapsáno v katastru nemovitostí. 

Legalizace stavby na katastru nemovitostí
  • Skutečnost neodpovídá zápisu v katastru

Nejde jen o vedlejší stavby, které by měli být zapsány v katastru nemovitostí, ale i hlavní stavba by měla odpovídat tomu, jak je v katastru vedena. Jde hlavně o různé přístavby, kdy se mění půdorys domu a v minulosti se často neřešila změna v katastru nemovitostí a je stále uveden původní stav.

skutečný stav pozemku
  • Má tato situace řešení?

Ano. Obě uvedené varianty lze řešit, ale mějte na paměti, že v obou případech se jedná o časově náročný úkon, který vyžaduje zkušenosti. Nejhorší možnou variantou je, když výstavba nebo změna stavby nebyla řádně povolena a nedochovala se žádná dokumentace. 

V případě, že si nejste jisti, zda máte všechny údaje vedené v katastru nemovitostí v pořádku, tak se na mně obraťte. Rád vám poradím a pomohu s případnou legalizací vaší nemovitosti. Když Vám dobře poradím, můžete mi dát třeba kladnou referenci na facebooku.​​​​​​​

Napište mi, jak Vám mohu poradit.

  • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.