Jak si nevybrat neschopného realitního makléře

Jsem přesvědčen, že velká část realitních makléřů jsou odborníci a pro spokojenost klientů udělají maximum, ale mezi námi jsou také jedinci, kteří svou nekvalitně odvedenou prací kazí jméno makléřům jako celku. Vzhledem k tomu, že trh není nijak regulován a nejsou do této chvíle nastavena pravidla, tak je to jen na vás klientech, abyste služeb těchto makléřů nevyužívali a tím je donutili tuto profesi opustit. Níže uvádím pár triků neschopných makléřů, se kterými se můžete setkat a také doporučení jak vybrat schopného makléře.

Triky nepoctivých a neschopných makléřů

Mám kupce na vaši nemovitost

Jeden z nejlacinějších triků neschopných makléřů. Položte si otázku: jak může někdo mít kupce na nemovitost, o které prakticky nic neví? Nezná stavebně-technický a právní stav nemovitosti. Neví, zda cena vzhledem ke stavu vyhovuje. Dále nezná všechny vaše požadavky atd. V nejhorších případech přijde i s „kupujícím“, který je ve skutečnosti kolega nebo přítel. Žádný zkušený a poctivý makléř nebude řešit průběh obchodu před klientem. Toto je pouze trik, kterým Vás chce přinutit k podpisu zprostředkovatelské smlouvy. Nedokážu si představit situaci, že bych kontaktoval klienta s nabídkou, že pro něj „mám asi nemovitost“, o které maximálně vím: přibližnou dispozici, o stavebně-technickém stavu znám z vyprávění, cenu, kterou navrhuje prodávající (nevím, zda je reálná) a lokalitu kde se nachází. Věřte, že takto se obchody, mnohdy i milionové, neuzavírají.

Zavolá vám na základě Vaší soukromé inzerce

Zkušený makléř nemá za potřebí obvolávat soukromou inzerci prodávajících a následně jim vnucovat svoje služby a slibovat kupce. Profesionální makléř pracuje na základě referencí a dalších marketingových aktivit, které mu přinášejí dostatek zakázek. Pro neschopného makléře je toto snadná práce, jak ulovit prodávajícího a prakticky jedna z mála možností jak se dostat k nové zakázce.

Na schůzku se dostaví nepřipraven

Teprve při osobní schůzce zjišťuje, co lze jednoduše zjistit z dostupných kanálů a to například: okolí nemovitosti, údaje z katastrálního úřadu (přístupové cesty, omezení vlastnických práv, nemovitosti na listu vlastnictví) a další dostupné informace. Vždy když jedu na úvodní schůzku, zjistím si o nemovitosti maximum dostupných informací, aby mě v průběhu obchodu následně nepřekvapila nějaká nepříjemnost, kterou mi prodávající (ač nechtěně) „zapomněl“ sdělit.

Od neschopného  makléře se prakticky nic nedozvíte

Jde mu ve většině případů pouze o to, abyste mu podepsali zprostředkovatelskou smlouvu. Není schopen vám vysvětlit a garantovat prodejní plán, který použije, aby se vaše nemovitost prodala rychle, bezpečně a za co nejvyšší cenu. Není schopen Vám prakticky odpovědět na žádnou otázku a garantovat služby, které vám v průběhu spolupráce poskytne. Neřeší s vámi vaší představu o ceně, za jakých podmínek bude nemovitost převedena a předána. Dále je potřeba dodržet, aby byly splněny povinnosti vás jako prodávajících atd. Ve výsledku se dozvíte pouze, že nemovitost nějakým způsobem nabídne, ale jinak nic.

Výkup nemovitosti za plnou tržní cenu

Od klientů jsem se v poslední době dozvěděl, že byly kontaktováni s nabídkou výkupu jejich nemovitosti za tržní cenu. Toto je naprostý nesmysl. Popřemýšlejte, zda nějaký gramotný člověk od vás koupí nemovitost za tržní cenu (prodejní cenu) a následně jí se ziskem prodá vzhledem k relativní časové náročnosti, platbám spojeným se správou nemovitosti a ostatními úhradami, které jsou spojeny s prezentací a převodem nemovitosti – nemožné. V těchto případech se jedná pouze o to, jak se jednoduše dostat k vaší nemovitosti. Následně budete nuceni k podpisu zprostředkovatelské smlouvy nebo Vám bude nabídnuta cena maximálně ve výši 80% nemovitosti. Výkup nemovitostí není špatná služba, ale měla by se poskytovat poctivě tak, jak je. Nehodí se pro každého a vždy byste u ní měli vědět, o jaký druh služby se vlastně jedná. Podívejte se, pro koho je primárně výkup nemovitostí určen.

Jak si tedy správně vybrat realitního makléře?

Ze zkušenosti blízkých

Nejjednodušším způsobem je zeptat se rodiny a přátel, zda vědí o spolehlivém makléři. Schopného realitního makléře každý rád doporučí.

Udělejte si průzkum

Sledujte reference jednotlivých makléřů a realitních kanceláří. Makléř s kladnými referencemi pro vás bude přínosem.

Prohlédněte si kvalitu jeho prezentace

Kvalita prezentace nabídek makléře na internetu vám mnoho napoví. Už nekvalitní fotografie vám ukážou, zda svoji práci makléř bere vážně.

Vyberte si makléře, který ví, co zvládne

Vzhledem k tomu, že s každou zakázkou je spojena velká časová náročnost v případě, že makléř poskytuje kompletní služby, vyberte si makléře, který má ve svém portfoliu do 15 nemovitostí.  Není v lidských silách ani časově možné se plnohodnotně starat například o 50 nemovitostí.

Udělejte si malé výběrové řízení

Sjednejte si schůzku s více makléři a vyberte si jednoho, který je dle vašeho pocitu nejzkušenější a poskytne Vám následný kompletní servis. Nenechte se zlákat pouze provizí (malá provize = žádné služby) nebo velikostí firmy (o zakázku se stará makléř a ne společnost).

Zkuste ho

Pokud si stále nejste jisti, tak se s makléřem domluvte na kratší době spolupráce například na 1 měsíc a uvidíte, zda byl váš výběr správný. Zkušený makléř s tímto nebude mít problém, jelikož si je svou prací jist.

Chci konzultovat prodej své nemovitosti:

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.