Upravit stránku

Jak jsem klientovi ušetřil milion při prodeji bytového domu

20.03.2019Doleček LubomírJak ušetřit při prodeji Realitní marketing Realitní články 

V polovině roku 2018 jsem byl na základě doporučení osloven manželi z České Třebové, zda bych se postaral o prodej rekonstruovaného domu se čtyřmi bytovými jednotkami. Při následných jednáních jsme tedy dohodli, jakým způsobem a za jakou cenu se bude nemovitost nabízet a začal jsem připravovat podklady pro prezentaci (profesionální fotografie, 3D půdorysy bytů, technické informace o domě a bytových jednotkách), prostě vše co si taková nabídka zaslouží, aby oslovila případné zájemce, kterým následně budou předány veškeré informace. Po přípravě a zpracovaném prodejním plánu jsme začali s prezentací. Samozřejmě jsem prodávající upozornil, že se jedná o atypický prodej, takže vzhledem k typu a ceně může prodej chvilku trvat.  Našim propracovaným marketingem jsme schopni oslovit velké množství potencionálních klientů a to jsem také udělal. První zájemci se ozvali, ale nepředložili adekvátní nabídku, takže jsem je byl nucen odmítnout a v prodeji pokračovat.

Nabídka ceny

Zhruba po dvou měsících mě oslovil majitel s tím, že již delší dobu eviduje zájemce, který za dům nabízí částku 7.500.000 Kč, což bylo o 1.445.000 Kč méně než stávající cena. Majitel o nabídce vážně uvažoval a bylo mi sděleno, že se musí do měsíce rozhodnout, zda nabídku příjme.

Změna strategie při prodeji

Nebyl jsem s výsledkem spokojen a přemýšlel jsem nad způsobem, jak nejlépe prodat tuto nemovitostVzhledem k tomu, že majitelé sice nemovitost prodat chtěli, ale na prodej nijak nespěchali, jako řešení jsem doporučil nechat rozdělit bytové jednotky a dům prodat takříkajíc po kusech, s čímž také souhlasili. Nastavili jsme prodejní ceny jednotlivých bytových jednotek a ve spolupráci s našimi právníky, geodetem a projektantem jsem začal pracovat na rozdělení jednotek (prohlášení vlastníka). V průběhu zpracování jsme také vytvořili nové nabídky a bytové jednotky se začali postupně nabízet samostatně. 

 

česká třebová nemovitosti hestia group

Výsledek

Jak jsem předpokládal, tak zájemců se v prvních dnech ozvalo poměrně slušné množství a při prvních prohlídkách došlo k rezervacím. Průměrná doba od zveřejnění po rezervaci byla 24 dní samozřejmě za nabídkové ceny (k žádným slevám nedošlo). Ve spolupráci se všemi zúčastněnými jsem dokončil prohlášení vlastníka a rozdělení pozemku a dnes je již vše zapsáno na katastrálním úřadě. 

V současnosti máme před podpisem kupních smluv a prodávající si následně na účet připíší po očištění nákladů o více než jeden milion korun oproti nabídce, kterou velmi vážně zvažovali přijmout. Myslím, že se jedná o slušnou sumu peněz za ten čas, který se prodloužil úpravou strategie. 

Chcete i vy poradit s určením ceny nemovitosti nebo s postupem jejího prodeje? Pokud ano, můžete mě nezávazně kontaktovat. Rád vám pomohu.

  • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.