Upravit stránku

Nové podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů

03.04.2017Doleček Lubomír
Jak možná víte od 1. dubna 2017 se dále zpřísňují pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů. Ze zkušenosti vím, že 8 z 10 kupujících financují koupi nemovitosti z hypotečního úvěru, takže níže uvedená nová pravidla budou mít dopad jak na kupující tak samozřejmě i na prodávající.

Nově budou moct zájemci o hypotéku načerpat úvěr jen do maximální výše 90% hodnoty nemovitosti. Pokud tedy bude kupující žádat o hypotéku na dům v ceně 2 miliony, tak by měl být schopen uhradit ze svého minimálně 200.000 Kč na kupní cenu a následně ještě 4% daň z nabytí nemovitosti. Ve skutečnosti však bude situace komplikovanější, banky totiž mohou mít ve svém potfoliu pouze 15%, takto sjednaných smluv a zbylé hypotéky pak mohou pokrýt jen 80% z celkové ceny za nemovitost, dále se také zpřísní pravidla pro poskytování hypoték - např. důsledné prověřování bonity. Z toho vyplívá, že v případě koupě nemovitosti v hodnotě dvou milionů bude výpočet hypotéky při pokrytí pouhých 80% takový, že klient bude muset ze svého dofinancovat minimálně 400.000 Kč + 80.000 Kč daň z nemovitosti, což bude v mnoha případech neřešitelné.

Řešením je další úvěr

V tuto chvíli je řešením situace dofinancovat chybějící částku například úvěrem od stavební spořitelny, což některé banky umožňují. Ve výsledku tedy kupující doplatí chybějící částku z tohoto úvěru, ale vláda již schválila novelu zákona o České národní bance, která by i tuto možnost měla omezit. Nabízí se tedy jednoduchá otázka. Nezdraží to úvěry lidem, kteří nemají dostatek vlastních prostředků ke koupi nebo rekonstrukci nemovitosti? Ano, zdraží a některým dokonce striktní pravidla znemožní hypotéku získat úplně.

Řešíte aktuálně podobný problém? Napište mi, a já se pokusím Vám pomoci.

Dopad na realitní trh

Jaký dopad budou mít tato pravidla na realitní trh, to uvidíme v následujících měsících. S trouchou štěstí budou výše zmíněné situace v budoucnu alespoň trochu řešitelné, nicméně pokud se rozhodujete prodat nebo koupit v bližší době jakoukoli nemovitost, neměli byste otálet a začít s řešením co nejdříve.

O dalším vývoji vás budu dále informovat.

Máte otázky ohledně této problematiky? Napište mi, rád vše vysvětlím.

  • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.