Upravit stránku

Kdy při prodeji nemovitosti platíte daň z příjmu a kdy nikoliv?

Prodej nemovitosti přiznání k dani z příjmu
21.03.2018Doleček Lubomír

Prodali jste nemovitost? Víte, kdy jste při prodeji nemovitosti povinni platit daň z příjmu a kdy jste naopak od platby daně osvobozeni? Odpovědi nejen na tyto otázky na váš čekají v tomto článku.

Kdy daň hradíte?

Nejprve tedy k tomu, v jakém případě jste povinni uhradit daň z příjmu fyzických osob dle Zákona č. 586/1992 Sb., neboli zákona o daních z příjmů.


Příklad: 

V roce 2016 jste koupili byt jako investici za částku 1.500.000 Kč. Jelikož je díky rostoucím cenám nemovitostí doba vhodná na prodej (což opravdu je), prodali jste byt v roce 2017 za částku 1.900.000 Kč. Váš příjem tedy činí 400.000 Kč. Z této částky jste povinni uhradit 15% daň z příjmu fyzických osob, tzn. 60.000 Kč. Samozřejmě, že základ pro výpočet daně z příjmu lze snížit o uznatelný výdaj. Tím může být například provize realitní kanceláře, která Vám prodej zprostředkovala, či náklady na případnou rekonstrukci, opravu, údržbu, atd. - zkrátka vše, co je spojeno s náklady na zhodnocení. Samozřejmě, vše z výše uvedeného musíte doložit. Pokud jste tedy jako správní kutilové prováděli rekonstrukci svépomocí a nemáte potřebné doklady, máte bohužel smůlu.

Pokud nevíte, jak vypadá, na následujícím odkazu naleznete příslušný formulář k přiznání této daně.
 

Kdy jste od daně osvobozeni?

No a teď k tomu, kdy se na vás vztahuje osvobození od daně z příjmu:

  1. Daň z prodeje nemovitosti nebudete muset platit, pokud prodávanou nemovitost vlastníte alespoň pět let. 
  2. Bydliště v nemovitosti máte minimálně 2 roky. Dokonce tento fakt ani nijak nezávisí na tom, zda máte v nemovitosti uvedené trvalé bydliště. Stačí prokázat, že nemovitost využíváte k bydlení.  
  3. Koupě jiného bydlení. Osvobozeni od placení daně z příjmu z převodu nemovitosti také budete, když splníte dvojitou podmínku, a sice že nemovitost sloužila jako vaše bydliště i po dobu kratší než 2 roky, ale také jste odpovídající částku vynaložili na řešení bytových potřeb. 
  4. V případě převodu členských práv družstva nepodléhá takto nabytý příjem dani z příjmu fyzických osob stejně jako u bytu v osobním vlastnictví v případě, že doba mezi nabytím členských práv a jejich převodem přesahuje dobu pěti let.
  5. Při prodeji nemovitosti, kterou jste nabyli v rámci dědictví po zůstaviteli, který byl příbuzným v řadě přímé (přímými příbuznými jsou např. prarodiče a vnuci, rodiče a děti apod.) nebo manželem či manželkou, se pětiletý časový test zkracuje o dobu, po kterou zůstavitel či zůstavitelé nemovitost prokazatelně vlastnili.
Je toho mnoho, co jsem v článku nezmínil a vždy je třeba konkrétní případ důkladně zhodnotit. Pokud je pro vás tato problematika aktuální a potřebujete jakkoli poradit, neváhejte se mě obrátit prostřednictvím mailového formuláře (pochopitelně bezplatně).

Máte-li otázky, nebojte se zeptat.

  • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.