Jaký bude vývoj cen nemovitostí v důsledku pandemie koronaviru?

Nacházíme se v poměrně složitém období, které nám přinesla pandemie koronaviru. Poslední dobou se objevují názory, které jsou věnovány vývoji cen nemovitostí do budoucna v návaznosti na tuto nepříjemnou situaci. Vzhledem k tomu, že se v tomto oboru dlouhodobě pohybuji a v realitách jsem se pohyboval i při minulé ekonomické krizi, která asi nastane i v tomto případě, tak chci i já do tohoto vnést svůj náhled na budoucí vývoj cen nemovitostí.

Půjdou ceny nemovitostí nahoru nebo dolů?

Prvně chci říct, že asi nikdo z nás nemá křišťálovou kouli a v tuto chvíli dávat jednoznačné závěry není úplně relevantní. Mluvím hlavně o tom, že v tuto chvíli ani nevíme, kdy všechna omezení skončí a jak velký dopad budou mít na ekonomiku. To uvidíme až za pár měsíců.

Poměrně jednoduše si řekněme, že ceny nemovitostí se odvíjejí hlavně od nabídky a poptávky, tudíž pokud dojde k výraznému snížení poptávek v důsledku silného oslabení ekonomiky, tak se tomu stávající nabídka musí přizpůsobit. Stejně tomu bylo u minulé ekonomické krize, kdy bylo velké množství nemovitostí a méně poptávek, což mělo za následek snížení cen v řádu desítek procent. Nicméně, po znovuoživení ekonomiky ceny nastartovaly poměrně silný růst, na jehož konci jsou nemovitosti o desítky procent dražší, než v době před krizí.

V naší lokalitě (Pardubický a Královehradecký kraj) je stále výrazně větší poptávka než nabídka a ceny jsou stále nižší, než je kupní síla. Z toho důvodu si myslím, že případné snižování ceny nebude tak razantní a určitě se v krátkém čase vrátí ceny na svou původní úroveň a nastartují nový růst. Tak to funguje desetiletí a fungovat to bude dále. Vše ale ukáže čas. V jiných lokalitách to samozřejmě může být jinak a to samé se týká velkých měst, kde bude situace zcela jiná.

Závěrem nám všem popřeji, ať tuto životní zkušenost ve zdraví přežijeme a doufejme, že vše v co nejkratší době skončí a život se vrátí do normálu.

Chci konzultovat prodej své nemovitosti:

Lubomír Doleček
Jmenuji se Lubomír Doleček. Jsem realitní specialista a zároveň manažer v prosperující realitní společnosti HESTIA Group. Realitní činnosti se věnuji už 11 let a za tu dobu jsem přes 400 klientům zajistil prodej nemovitosti, jejichž celková hodnota se pohybuje v řádech stovek milionů. Specializuji se na prodej domů, rekreačních objektů, bytů a pozemků v okresech Ústí nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou a Svitavy. 
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.