Exkluzivní smlouva chrání nejen zájmy prodávajícího, ale i kupujícího.

Věčný strašák exkluzivní smlouva. Za svou kariéru jsem už mnohokrát slyšel „Chci prodávat, ale nepodepíšu exkluzivní smlouvu“. Dodnes jsem ale neslyšel jeden smysluplný argument, který by právě exkluzivní smlouva nevyřešila. Právě smyslem exkluzivní smlouvy je chránit práva prodávajícího, stejně jako i realitní kanceláře i případného kupujícího. Samozřejmě, je nutné si pro spolupráci vybrat spolehlivého realitního makléře. Jak na to, zjistíte v mém předchozím článku Jak si vybrat makléře.

Jaké výhody má exkluzivita pro prodávající?

Podpisem exkluzivní smlouvy máte garantovánu nejen smluvenou prodejní cenu, délku trvání spolupráce, jasně stanovené podmínky prodeje a u zkušených makléřů i konkrétní poskytované služby. Ani jedno z výše zmíněného není to nejpodstatnější. Co je HLAVNÍ VÝHODOU exkluzivní smlouvy?

Hlavní výhodou pro majitele nemovitosti je jedno důležité slovo = jistota. Pokud se prodávající rozhodne k prodeji exkluzivně, tedy přes 1 realitní kancelář, má jistotu, že domluvený postup spolupráce bude dodržen. Jak to? Opět se vracíme ke slovu jistota. Makléř totiž má jistotu v tom, že po dohodnutou dobu se nemusí s někým předhánět a celou prodejní strategii přichystá tak, aby bylo dosaženo co nejlepšího výsledku. Pochopitelně má také makléř garanci, že pokud bude investovat čas a desítky tisíc do marketingu, tak se jemu i realitní kanceláři, v případě prodeje, vložené prostředky a vynaložené úsilí také vrátí. O to více se bude snažit, aby se prodej úspěšně realizoval.

V případě neexkluzivní smlouvy jistotu tohoto nasazení bohužel máte mnohem nižší. Praxe neexkluzivní smlouvy je taková, že makléř se zdaleka nebude tak snažit a investovat do prodeje, protože je to pro něho obrovský risk.  V některých případech musí makléř „soutěžit“ i s několika makléři. V takové situaci je pro něho jistota realizace obchodu, samozřejmě, nejistá. Jistě uznáte, že nikdo normální nebude vkládat investice do nejasného výsledku. Ani jeden z X najatých makléřů nebude kvůli tomuto riziku prodeji věnovat mnoho investic ani pozornosti. Jediným výsledkem této spolupráce bude pouze chaos a vaše nemovitost se po čase zařadí mezi nedůvěryhodné ležáky, který po dlouhé anabázi prodáte pod cenou, aby bylo po všem.

Často také slýchám „Chtěl bych prodávat přes Vás, ale chci si prodávat i sám.“  Podívejme se na to opět z pohledu makléře. Ten musí připravit prodejní strategii, zajistit profesionální prezentaci a drahou propagaci, trávit čas s prohlídkami, platit advokáty a mnoho dalšího spojeného s prodejem. Prodávající si (na základě makléřem předaného know-how) nemovitost prodá následně sám. Na tuto formu spolupráce a neexkluzivní spolupráci nikdy zkušený makléř nepřistoupí.

Co spolupráce bez smlouvy?

Pro aktuální informaci: bezsmluvní spolupráce s realitní kanceláří již s účinností nového realitního zákona není možná a tudíž je protiprávní. Argument jako „nic nepodepíšu, ale můžete prodávat“ je tedy zcela mimo.

Výhody exkluzivní smlouvy pro kupujícího

Exkluzivní smlouva má nesporné výhody i pro kupujícího. Pokud totiž má jistotu, že majitel spolupracuje s realitní kanceláří exkluzivně, může být klidný, že v případě podpisu rezervační smlouvy a složení rezervační zálohy bude prodej nemovitosti garantován pouze jemu. Díky exkluzivní smlouvě se totiž nemůže stát, že by ve stejnou dobu nějaký jiný makléř nebo sám majitel uzavřel jinou takovou smlouvu.

Čas od času se také stane, že je požadavkem kupujícího nahlédnout do platné zprostředkovatelské smlouvy, která je mezi mnou a klientem uzavřena. Jednoduše chce mít jistotu, že nemovitost mohu vůbec nabízet k prodeji.

Další výhodou a důvodem, proč kupující preferují koupi přes RK, je bezstarostnost. Veškerý právní servis, smluvní dokumentace, advokátní úschova peněz, podklady a náležitosti nutné k převodu – to vše je ze strany realitní kanceláře zajištěno a je již zahrnuto v provizi.

Věřte, že pokud si vyberete solidní realitní kancelář a zkušeného makléře, tak se podpisu exkluzivní smlouvy nemusíte vůbec bát. Naopak si podpisem zajistíte výhody, které vám v průběhu spolupráce budou garantovaně poskytnuty. Naopak se mějte na pozoru, pokud s formou neexkluzivního zastoupení makléř nebude mít problém. S největší pravděpodobností se bude jednat o neprofesionálního makléře, který pracuje na kvantitu a nikoliv kvalitu, čímž vaši nemovitost zařadí mezi další desítky jiných „spálených“ nemovitostí, o které se nestará a pouze čeká, zda se náhodou neprodají.

Chci konzultovat prodej své nemovitosti:

Lubomír Doleček
Jmenuji se Lubomír Doleček. Jsem realitní specialista a zároveň manažer v prosperující realitní společnosti HESTIA Group. Realitní činnosti se věnuji už 11 let a za tu dobu jsem přes 400 klientům zajistil prodej nemovitosti, jejichž celková hodnota se pohybuje v řádech stovek milionů. Specializuji se na prodej domů, rekreačních objektů, bytů a pozemků v okresech Ústí nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou a Svitavy. 
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.