V dnešní době v celku běžným záznamem na listu vlastnictví je zástavní právo smluvní a zákaz zcizení a zatížení. Pokud na toto při koupi narazíte, nemusíte se bát, že z koupě díky tomuto sejde a vy budete zase na začátku hledání vysněné nemovitosti. Tyto omezení jsou totiž spojené s hypotečním nebo jiným úvěrem. Zástavním právem k nemovitosti si banka zajišťuje poskytnuté prostředky. Jeho odstranění při koupi je běžnou záležitostí. Jediné, s čímž musí počítat kupující i prodávající, je delší časová náročnost celého obchodu oproti prodeji nemovitosti bez záznamu. Vedle zástavního práva často uvidíte záznam o zákazu zcizení, který však není totéž. Co jednotlivé pojmy reálně znamenají a jak s jejich řešením nejlépe naložit?
Jak bylo psáno, tak vložením zástavního práva si ve většině případů banka zajišťuje poskytnuté finance na koupi nemovitosti. Pokud by dlužník svůj závazek nesplácel, může banka na základě zástavního práva přistoupit k prodeji nemovitosti a své pohledávky následně umořit. Z toho vyplývá, že jakýkoliv hypoteční úvěr je poskytnut až po vložení zástavního práva k dané nemovitosti. K tomu slouží zástavní smlouva, kterou je potřeba podat se správně vyplněným návrhem na vklad na příslušném katastrálním úřadě. Jak ale zástavu vymazat?
K výmazu zástavního práva dochází několika způsoby:
Pamatujte, že vždy musí být dopředu jasné, jakým způsobem bude zástavní právo řešeno a také o tom jednat s protistranou a bankou. Co mnozí neví, je, že zástavní právo jako takové nebrání převodu. Výmaz zástavy lze vyřešit až po převodu. Pozor na to, aby celý proces byl pečlivě naplánován včetně tohoto kroku a po případném převodu nedošlo ke komplikacím s výmazem zástavy.
Až v posledních letech používají banky jako další zajištění pohledávky i zákaz zcizení a zatížení. V praxi to znamená jediné. Pokud chce dlužník nemovitost prodat, musí zažádat banku o souhlas s prodejem. Jednoduše řečeno, zákaz zcizení znemožňuje převod domu nebo bytu na jiného majitele. Zatížení opět zamezuje dlužníkovi jakkoliv nemovitost právně omezit. To znamená, že nedovoluje například vklad věcného břemene, předkupní právo apod.
Samozřejmě, že ano. Jak již bylo uvedeno, tak je to vcelku běžná situace. Pozor – běžná, neznamená vždy jednoduchá. Pokud neznáte přesné kroky a přístup jednotlivých bank, může se vám chybný krok vymstít zdržením obchodu a smluvními pokutami. Pro profesionálního realitního makléře by toto však měl být denní chleba. Důrazně tedy doporučuji obrátit se na vašeho realitního specialistu, aby vám celý proces nastínil. Pokud nemáte zkušenost s žádným realitním specialistou, můžete se obrátit na mě, nebo si přečíst tento článek na téma jak vybrat profesionálního realitního makléře
Pokud se rozhodnete k prodeji nebo koupi vlastními silami, tak se nezapomeňte připravit na vyjednávání s protistranou, ale i věřitelem, kterým je banka. Celý proces musí být totiž v první řadě pečlivě naplánován a následně i správně smluvně ošetřen v kupních smlouvách, které by vám měl určitě vyhotovit advokát. O tom, co by měla obsahovat kupní smlouva, se dočtete v mém předchozím článku na téma náležitosti kupní smlouvy.
Pokud se vám to zdá zbytečně složité a chcete si ušetřit starosti, tak se na mě neváhejte obrátit. S touto problematikou vám při prodeji i koupi nemovitosti rád pomohu a zajistím bezproblémový průběh.
Chci konzultovat prodej své nemovitosti: