Upravit stránku

Zvažujete Výkup nemovitosti? Pro koho je určen a komu se nevyplatí.

Uvažujete o prodeji nemovitosti a potřebujete rychle peníze, tudíž nemůžete nebo nechcete čekat, než se nemovitost prodá standardní cestou? Pak se pro vás Výkup nemovitosti jeví jako ideální varianta. Nicméně, nelze v takovém případě počítat s tím, že za svou nemovitost dostanete reálnou tržní cenu. Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá: každý, kdo se výkupy nemovitostí zabývá, to dělá za účelem zisku. Z toho logicky vyplývá, že Vám nikdy nemůže vyplatit celou tržní hodnotu. Pojďme se tedy podívat, komu se výkup nemovitosti vyplatí a komu rozhodně ne.

 

Jak určit tržní cenu nemovitosti

Jedním z důležitých aspektů prodeje nemovitosti je odhad tržní ceny. Ať už nemovitost prodáváte nebo kupujete, tak Vám vždy půjde o co nejvýhodnější výsledek. Jako prodávající budete chtít z prodeje vytěžit maximum a naopak jako kupující budete chtít koupit za co nejnižší cenu.  Určit tržní cenu tak, aby to oběma stranám dávalo smysl, je velice důležité, ale složité. Na výslednou částku má vliv mnoho faktorů. Zde vám v základu popíšu, z čeho při odhadu tržní ceny vycházím já. 

Kupní smlouva na nemovitost. Co musí obsahovat?

Prodej nemovitosti provází několik klíčových okamžiků: od nastavení reálné tržní ceny, zvládnuté prezentace, přes jednání při prohlídkách, až po výběr toho pravého zájemce. Pokud jste se dostali až do této fáze, tak gratuluji. Bude následovat to nejdůležitější-podpis kupní smlouvy. Pokud si tuto fázi dostatečně nepohlídáte, můžete lehce přijít k újmě, a to nejen finanční.

Jak na prodej domu nebo bytu přes Facebook

Facebook je velmi silným marketingovým nástrojem při prodeji nemovitosti, který je mnohdy mnohem efektivnější než většina realitních serverů. Vždy pokud chci něco prodat platí, že musím oslovit co největší počet lidí a vzhledem k tomu, že Facebook má v ČR přes 5 milionů uživatelů, tak je prakticky nutné při prodeji nemovitost propagovat i tady. Rozhodně ale nelze tvrdit, že pokud vystavím prodávanou nemovitost na Facebook, tak mám vyhráno. 

Prohlídky jako důležitá součást úspěšného prodeje

Prodáváte nemovitost? Pokud se vám podaří správně nastavit prodejní cenu domu či bytu a zajistit nabídce kvalitní plošnou prezentaci a propagaci, zpravidla se po pár dnech začnou hlásit zájemci o prohlídku. Ne vždy se však jedná o váženého nebo vhodného zájemce a takové případy je potřeba rozpoznat. Pokud se jedná o vážného zájemce, přichází na řadu vaše umění vyjednávat, které rozhodne o výsledku. Jak tedy poznat vhodného a financování schopného zájemce? Co je nutné dodržet, chcete-li při prohlídce vážného zájemce bez ústupků přesvědčit, že toto je nemovitost pro něho?

 

K čemu slouží rezervační smlouva a proč je důležité jí uzavírat

Jedním z klíčových dokumentů při prodeji nemovitosti je rezervační smlouva, kterou si v tomto článku důkladněji rozebereme. Po přečtení si uvědomíte, že tento důležitý dokument slouží jako ochrana, která vám při prodeji zajistí klid a jistotu.

Než si zde rozebereme obsah rezervační smlouvy, je nutné si říct, co je jejím hlavním smyslem a proč rozhodně trvejte na uzavření rezervační smlouvy se zájemcem o koupi.

 

Prodáváte byt či dům? Zjistěte si, kdy připravit energetický průkaz

Prodáváte nemovitost? Nezapomeňte předložit energetický průkaz náročnosti budovy. Pokud tak neučiníte, hrozí zrušení kupní smlouvy nebo tučná pokuta. Stejně jako jsou ledničky, myčky a pračky zařazené do tříd energetické náročnosti od písmene A až po G, mají i nemovitosti svou vlastní stupnici energetické náročnosti. Dokládá ji průkaz energetické náročnosti budovy, známý pod zkratkou PENB. Díky němu je hned jasné, zda je dům či byt energeticky úsporný, nebo je jeho provoz nákladnější.

5 zásadních kroků, bez kterých se prodej nemovitosti neobejde

Nafotit dům či byt, sepsat k němu pár řádků textu, uvést cenu, inzerovat na bazaru s nemovitostmi a prodej řešit smlouvami staženými z internetu. Tohle zkrátka nestačí.  

Pokud vám někdo tvrdí opak, nevěřte mu. Na realitním trhu zřejmě nebude mít tolik zkušeností. Jestliže usilujete o úspěšný a co nejrychlejší prodej nemovitosti, je třeba dostat se hlouběji do tajů této poměrně složité disciplíny.

I když jste dosud žádnou nemovitost neprodávali, neznamená to, že byste to neměli zvládnout na profesionální úrovni. Abyste coby prodávající utržili příjemnou částku a zbytečně neplýtvali náklady ani časem, postupujte podle následujících 5 kroků:

Vstup na pozemek souseda kvůli nutné opravě

Poškodil Vám vítr střechu a jedinou možností opravy je vstoupit na pozemek souseda? Nevěšte hlavu, pokud se se sousedem nejste schopni lidsky domluvit, tak občanský zákoník na tuto situaci pamatuje.

Sháním makléře k zaučení

Loni, stejně jako roky předtím, jsem hledal nového kolegu, jemuž předám své zkušenosti a začlením ho do svého týmu makléřů. Zrno pokaždé padlo na úrodnou půdu a moji noví kolegové se nyní pohybují v realitách jako ryba ve vodě.  I letos sháním do svého týmu nového makléře, kterému se budu do začátku kariéry maximálně věnovat a naučím ho, jak děláme realitní služby u nás. Práce realitního makléře je velice lukrativní zaměstnání, ale pouze v případě, že svou práci odvádíte s maximálním nasazením a ochotou klientům pomáhat. Většinu makléřů v mém okolí, vzhledem k úrovni jejich služeb, nepovažuji za konkurenci. Pod svým vedením z vás do budoucna udělám vyhledávaného realitního odborníka, pod jehož práci se rád podepíšu. 

Jak jsem klientovi ušetřil milion při prodeji bytového domu

V polovině roku 2018 jsem byl na základě doporučení osloven manželi z České Třebové, zda bych se postaral o prodej rekonstruovaného domu se čtyřmi bytovými jednotkami. Při následných jednáních jsme tedy dohodli, jakým způsobem a za jakou cenu se bude nemovitost nabízet a začal jsem připravovat podklady pro prezentaci (profesionální fotografie, 3D půdorysy bytů, technické informace o domě a bytových jednotkách), prostě vše co si taková nabídka zaslouží, aby oslovila případné zájemce, kterým následně budou předány veškeré informace. Po přípravě a zpracovaném prodejním plánu jsme začali s prezentací. Samozřejmě jsem prodávající upozornil, že se jedná o atypický prodej, takže vzhledem k typu a ceně může prodej chvilku trvat.  Našim propracovaným marketingem jsme schopni oslovit velké množství potencionálních klientů a to jsem také udělal. První zájemci se ozvali, ale nepředložili adekvátní nabídku, takže jsem je byl nucen odmítnout a v prodeji pokračovat.

Jak poznat makléře profíka?

Na začátek je důležité si říct jednu věc. Tak jako v jiných oborech, i v realitách jsou lidé, kteří své práci rozumí a vykonávají ji pečlivě a potom lidé, kteří ke své práci nemají úplně profesionální přístup. To následně značně poškozuje dobré jméno celého oboru. Je ale hlavně na prodávajících, aby při výběru postupovali pečlivě. V případě, že si vyberou makléře profesionála, tak jsem přesvědčen, že prodej jejich nemovitosti pro ně bude velice dobrou zkušeností a ušetří jim nejen čas a starosti, ale samozřejmě přinese i vyšší částku za prodej, jelikož specialista na reality má oproti soukromé osobě informace a prostředky, kterými zajistí co nejvýhodnější prodej. Podle čeho tedy vybírat?

Úrokové sazby na hypotéky rostou. Jak to ovlivní ceny nemovitostí?

Poslední zveřejněný vývoj značí to, že ceny hypoték značně rostou a už nyní jsou na tom podobně jako v roce 2014. V roce 2019 přijde další zdražování. Regulace ze začátku října letošního roku 2018 víceméně naznačuje předpokládaný pokles v zájmu o hypoteční úvěry počínaje koncem roku. Přelom září a října značil sice rekordní zájem o hypotéky. Jednoznačným důvodem však byly právě chystané regulace a to, že kupující chtěli stihnout sjednat hypoteční úvěry ještě před tím, než vejdou v platnost.

Jak na prodej podílu nemovitosti?

Získali jste spoluvlastnický podíl na nemovitosti, například z dědictví, a uvažujete o jeho prodeji? Proces prodeje nemovitosti rozdělené na několik podílů, nebo dokonce samotného podílu, je v hodně případech zapeklitý, nicméně není nemožný. Zpravidla máte několik možností, jak tento záměr realizovat:

Nejlepší čas na prodej nemovitosti za více než 15 let

Stále se spekuluje o tom, jaký bude vývoj cen v následujících měsících/letech. Nikdo to nemůže říct s určitostí, nicméně zde je pár faktů, které jsou nevyvratitelné.

3x více prohlídek díky videomarketingu

Před časem jsem psal o tom, jak často se nám v Hestia Group daří nacházet zájemce o koupi vašich nemovitostí správným nastavením propagace na sociálních sítích. Propagace je jedna věc – pomůže vám dostat vaši nabídku k těm správným lidem. Jak ale zaručíme, že ji někdo rozklikne? Souboj textu a videa v tomto ohledu nejspíš vždy vyhraje video.

Kdy při prodeji nemovitosti platíte daň z příjmu a kdy nikoliv?

Prodali jste nemovitost? Víte, kdy jste při prodeji nemovitosti povinni platit daň z příjmu a kdy jste naopak od platby daně osvobozeni? Odpovědi nejen na tyto otázky na váš čekají v tomto článku.

Jak je to s prodejem na "bezrealitních" portálech?

Nejmenované realitní servery nám neustále tvrdí, že prodej nemovitosti bezrealitky je tou nejlepší cestou, protože RK přeci nikdo nepotřebuje a že nejlepší je tak učinit přes jejich portál. Zajímavostí je, že právě ten největší z těchto portálů (který ani tak nemá zdaleka tak vysokou návštěvnost jako například Sreality.cz) vlastní realitní kancelář. Bohužel těmito marketingovými tahy poškozují tyto portály jméno tvrdě pracujících makléřů. To je často znát ve veřejných diskuzích pod články týkající se prodeje nemovitosti. Vesměs se dočtete, že jakožto národ brouků pytlíků vše víme a známe, tudíž prodej domu nebude žádný problém.

Proč to nezkusit bez realitky? Napřed však doporučuji odpovědět si upřímně na pár dotazů, týkajících se těch nejzákladnějších věcí potřebných k dokončení prodeje.
 

Realitní poradna: Lze ze zahrady udělat stavební pozemek?

Byl jsem požádán o radu ve věci žádosti o převedení zahrady na stavební pozemek za účelem výstavby menšího rodinného domu. V tomto případě je klíčová informace ta, že by se půdorys stavby nacházel více než 50 metrů od komunikace. Je tedy možné z takového pozemku udělat stavební?

Výkon Hestia Group za rok 2017

Musíte vědět, na čem stojíte, abyste se mohli posunout dopředu. Proto v Hestia Group s mými kolegy vyhodnocujeme naše dosavadní výsledky, abychom věděli, zda se naše marketingové aktivity, poctivě poskytované služby a pravidelná školení v oboru vyplácí. A víte co? Vyplácí! 

Například za loňský rok jsme s makléři v Hestia Group zprostředkovali 623 prohlídek nemovitostí, tržby nám narostly o 49% nebo naše průměrná doba prodeje nemovitosti se dostala na velmi pěkných 48 dní.

Zajímá vás více informací o výkonu mě a mých kolegů za loňský rok? Mrkněte na  původní článek o výsledcích naší RK na webu Hestia Group